גיבוי בענן לעסקים MedOne

אחת השאלות החשובות העולות בנושא מאגרי מידע טכנולוגיים עסקיים, ולגביה מתלבטים ארגונים רבים, היא האם כדאי לארגון להשתמש בשירות חיצוני של ענן גיבוי, או שניתן להסתפק בגיבוי מאגרי הנתונים על השרתים בהם משתמש הארגון והמשמשים אותו לעבודה השוטפת.

בעידן הטכנולוגי המודרני, אשר מתפתח כמעט ללא הפסקה, כבר משתמשים בשנים האחרונות בשירותים מסוגים שונים של גיבוי בענן לעסקים, גם אנשים פרטיים רבים. שירותי Dropbox, i-Cloud, Google Drive ורבים נוספים המוכרים לכולנו, מאפשרים למשתמשים הפרטיים לאחסן מגוון סוגי קבצים (כקיבצי וידאו, אודיו, תמונה או טקסט בפורמטים שונים), ישירות ממחשביהם אל נפח האחסון הפרטי שלהם הממוקם בענן ספקית השירות.

בשביל מה צריך ענן גיבוי?

מטרת הגיבוי (או "העלאת" הקבצים, כפי שהיא מכונה לרוב) משתנה בין המשתמשים השונים. קיימים משתמשים שברצונם לשתף קבצים עם משתמשים אחרים (כ-ZippyShare – אליו יכול המשתמש להעלות קבצים מכל סוג המכווצים כ-zip או כ-rar), או משתמשים החפצים לגבות מסמכים וקבצים חשובים "ליתר בטחון" ולשימושם האישי בלבד.

שאלת הכדאיות והנחיצות בשירות גיבוי בענן לעסקים ולארגונים, שבה ועולה, מאחר ולא כל אמצעי המתאים למשתמש פרטי, מתאים גם עבור גוף גדול יותר. גופים אלה, מטבעם, מתחזקים מאגרי מידע עצומים בגודלם, בהם חלקו של המידע הוא סודי ורגיש. העובדה שהמידע הינו רגיש בחלקו, וגיבויו באמצעות פלטפורמות הענן אינו מיועד למטרת שיתוף כלל הציבור, מעלים דילמות הנוגעות להתאמתו ויעילותו של שירות כזה עבור המגזר העסקי.

על מנת לענות על שאלה מהותית וחשובה זו, נפתח בהסבר לגבי מקורו ומשמעותו של ענן גיבוי עבור ארגונים ויתרונותיו השונים עבורם.

גיבוי בענן לעסקים

למה דווקא שירות ענן גיבוי?

בעבר, נאלצו ארגונים רבים לרכוש תשתיות יקרות, להעסיק אנשי מקצוע ולהקים מחלקות IT בארגונם, גם אם תהליך הליבה של הארגון אינו קשור לתחום הטכנולוגיה הדיגיטלית. בלית ברירה (שנוצרה מחוסר באפשרויות חלופיות), נאלץ ארגון כזה להשקיע משאבים רבים (זמן וכסף) על מנת לשמור על מאגר הנתונים שלו בשליטתו.

החלופה בשוק המסחרי הבינלאומי, היא שימוש בספקיות ייעודיות חיצוניות לארגון, התומכות בחלקים מתהליכי המשנה העסקיים של הלקוחות שלהן. ארגון היוצר שיתוף פעולה עם ספקית חיצונית כזו, יכול להרשות לעצמו להתמקד בתהליכי הליבה שלו ובשאיפותיו האסטרטגיות העתידיות, ופוטר את עצמו  מההתעסקות ומהשקעת המשאבים בתחומים הרחוקים מהתמחותו המקצועית (כמו למשל אחסון הנתונים שלו וגיבוים).

כאשר מדובר במאגרי נתונים של ארגונים, בתשתיות IT, בפלטפורמות גישה (ובעצם בכל סוג של טכנולוגיה דיגיטלית), ספקיות חיצוניות תהיינה תמיד, כעקרון, עדכניות, חדשניות, מקצועיות ובעלות מסוגלות גבוהה בהרבה מארגון אשר אינו עוסק בנושא באופן מקצועי.

יתרונות שירות גיבוי בענן

 • חיסכון בזמן, עלות ומשאבים - פטור מהשקעה בתשתיות, עובדים מקצועיים ומחלקות IT
 • פתרון לנושא ההמשכיות העסקית של הארגון והמהירות בה יוכל להתאושש מאסון טכנולוגי אפשרי, שהוא אחד הצעדים להם נדרש כל ארגון בתהליך Disaster Recovery
 • פטור מהצורך בשדרוג, עדכון, החלפת רכיבים, הרחבות ובדיקה של התשתית הקיימת שמטרתם להתאימה לסטנדרטים הבינלאומיים המשתנים במהירות.
 • שקיפות מידע פנים ארגונית בקלות ומהירות
 • אין חשש לנזק ואובדן מאגר הנתונים יקר הערך של הארגון, דאגה זו נפתרת על ידי העתקה (גיבוי) של מאגר הנתונים בצורה רציפה מהשרתים של הארגון אל פלטפורמת הענן של הספקית או על ידי כתיבת הנתונים ישירות אל פלטפורמת הענן, כשבמקביל, מגובים הנתונים שוב וברציפות לשרתי הספקית.
 • גישה רציפה חוץ-ארגונית דו-כיוונית של מורשי כניסה למערכת (משקיעים, בעלי מניות, ספקיו ושותפיו העסקיים של הארגון) המאפשרת שקיפות מידע ורמת עדכון ארגונית גבוהה
 • ארגון שמחפש פתרון יעיל לנושא ההמשכיות העסקית ומבקשים להתכונן מראש לכל מקרה של סיכון אפשרי למאגר המידע שלהם.
 • ארגון ששואף להתמקד בתהליכי הליבה שלהם ולהשאיר את "כאב הראש" הטכנולוגי למקצוענים.
 • ארגון שמבקש לחסוך במשאבים אבל רוצה להישאר מעודכן טכנולוגית, תוך שימוש בתשתית ייעודית המתאימה לצרכיו באופן מדויק.

פתרון הגיבוי בענן – Cloud Backup Release 3

פתרון הגיבוי Cloud Backup Release 3 הוא פתרון גיבוי פשוט ויעיל להפעלה, המתבצע ישירות מתוך פורטל הגישה של הלקוח ב-MedOneCloud. פתרון גיבוי זה מאפשר גיבוי מאגר נתונים מתוך השרתים המקומיים המצויים בבעלות הלקוח, או גיבוי אל שרתי ה-Datacenter של MedOne, מתוך פלטפורמת הענן בה משתמש הלקוח כתשתית למאגר המידע שלו.

הפתרון תומך במערכות ההפעלה LINUX ו-Windows (מגרסה 2003 ואילך), ומוצע ב-3 תכני שירות שונים: Essential, Advanced ו-Enterprise, בהם כלולים בין היתר:

 • תמיכה בפלטפורמות IaaS (פרטיות, פומביות או אירוח).

 • ניטור עומס עבודה בלתי צפוי.

 • נגישות אל שרתי הלקוח.

 • גיבוי משני בתדירות הנקבעת מראש.

 • שקיפות מידע טכני וסטאטוס עבודה בכל זמן נתון ובגישה נוחה למשתמש.

 • אפשרות בחירה בין גיבוי קבצים או תיקיות שלמות לנוחות הלקוח.

 • דו"חות עבודה שונים (שיחזור, גיבוי, סיכום וכדומה).


אחת השאלות החשובות העולות בנושא מאגרי מידע טכנולוגיים עסקיים, ולגביה מתלבטים ארגונים רבים, היא האם כדאי לארגון להשתמש בשירות חיצוני של ענן גיבוי, או שניתן להסתפק בגיבוי מאגרי הנתונים על השרתים בהם משתמש הארגון והמשמשים אותו לעבודה השוטפת.

בעידן הטכנולוגי המודרני, אשר מתפתח כמעט ללא הפסקה, כבר משתמשים בשנים האחרונות בשירותים מסוגים שונים של גיבוי בענן לעסקים, גם אנשים פרטיים רבים. שירותי Dropbox, i-Cloud, Google Drive ורבים נוספים המוכרים לרבים מאיתנו, מאפשרים למשתמשים הפרטיים לאחסן מגוון סוגי קבצים (כקיבצי וידאו, אודיו, תמונה או טקסט בפורמטים שונים), ישירות ממחשביהם אל נפח האחסון הפרטי שלהם הממוקם בענן ספקית השירות.

לפרטים נוספים בנושא גיבוי בענן - השאירו פרטים