רועי ברוכים, מנהל התשתיות בחברת מימון ישיר מספר מדוע נבחרה MedOne לארח את אתר ה DRP שלה.

מימון ישיר – מי אנחנו

מימון ישיר הינה חברת אשראי צרכני מקבוצת ביטוח ישיר השקעות פיננסיות בע”מ, ומתמחה במתן מענה כולל בתחום האשראי הצרכני למימון רכישת כלי רכב בישראל ובהלוואות לכל מטרה לפרטיים.

מערכות המידע של מימון ישיר משרתות כ-160 משתמשים ופועלות על גבי כ-120 שרתים. סביבת השרתים הוירטואלית מורצת על גבי תשתית VMware ומצוידת בפתרונות הטכנולוגיים המתקדמים ביותר בתחום אבטחת המידע, התקשורת והאחסון.

רועי ברוכים, מנהל התשתיות של החברה מספר על התהליך שבסופו בחרה חברת מימון ישיר ב MedOne כאתר בו יתארחו מתקני ה DRP שלה.

מדוע בכלל צריך DRP?

הגידול המתמשך בהיקפי המידע והתלות הנרחבת הקיימת בין מערכות המידע השונות של מימון ישיר, מסביר ברוכים, יצרו אתגרים משמעותיים בנושא הבטחת ההמשכיות העסקית – Business Continuity. מימון ישיר ביקשה להבטיח, כי מערכות המידע יפעלו כסדרן בכל עת. לפיכך, נדרשה הקמת מערכת חלופית – DRP, שתאפשר התאוששות מהירה מהשבתה או אסון במערכת המרכזית, תוך יכולת לחזור ביעילות לעבודה שוטפת.

העובדה שמימון ישיר עוסקת במתן אשראי בהיקפים כספיים ניכרים, מוסיף ברוכים, יצרה מצב לפיו לא ניתן להסתכן בהשבתת מערכות שתמנע מהכסף “לשוב הביתה”. לכן, האתגר המרכזי שעמד בפנינו היה להקים מתקן DRP שבעת הצורך יוכל לשמש את החברה ויספק מענה מיידי למצבי חרום פנימיים וחיצוניים.

בשל העובדה שמימון ישיר מייצרת מידי יום אלפי טרנזאקציות עסקיות בסכומי כסף גדולים, קיים צורך אמיתי במערכת גיבוי חם, שתאפשר לחזור לאחור בכל רגע נתון ולשחזר את המידע. עד שפנינו ל MedOne, מערכת הגיבוי הקיימת התבססה על גיבוי לקלטות, פתרון שדורש זמן התאוששות ארוך יחסית.

הערכות שבוצעו על ידי אנשי מימון ישיר הביאו למסקנה, שבמקרה של אסון או השבתה משמעותית של המערכת כתוצאה מהצפה, שריפה, מתקפת סייבר, או פגיעה בבניין, יידרשו מספר שבועות על מנת להחזיר את המערכת לעבודה מלאה.

חשוב להבין כי השבתה במערכות ובפעילות השוטפת שלנו, גם אם זו השבתה של 24 שעות “בלבד”, משמעותה הפסד של מיליוני שקלים, זהו מצב שפשוט אסור שיקרה. אי לכך נוצרה בקרב הנהלת הארגון מחויבות בלתי מתפשרת להקמת אתר חלופי, שיאפשר להשיג המשכיות עסקית וודאית ויציבה.

לאור מכלול הסיכונים, מסכם ברוכים, הובהר שאנו חייבים להקים מערך DRP מרוחק, הכולל דגש על היכולת להמשיך ולהפעיל את החברה מרחוק, גם במקרה של פגיעה בחוות השרתים הקיימת באתר הראשי.

למה MedOne?

לאחר בחינת האפשרויות העומדות בפניה, מסביר ברוכים, החליטה הנהלת מימון ישיר לבחור בפתרון של הקמת אתר DRP במתקני חברת MedOne. הבחירה במתקני MedOne נעשתה לאור ההבנה כי סביבה זו מספקת את הרמה הגבוהה ביותר של שירותי אירוח מאובטחים, עם רמת שרידות מובטחת של 99.99%.

בין היתרונות הנוספים שהנחו אותנו בבחירה, ראויים לציון הפריסה הגיאוגרפית של מתקני MedOne, שאפשרו בחירה גם באתרים מחוץ למרכז הארץ, מערך האבטחה במתקן, הנחשב למחמיר ומתקדם מסוגו בישראל וכמובן מערך התשתיות הכולל את כל האמצעים המתקדמים ביותר להשגת יתרון מקסימלי.

תהליך ההחלטה היה יסודי ומורכב ועל השולחן הונחו לא מעט הצעות, בין היתר בחננו מספר אפשרויות להקמת אתר DR, וחלק אף הציעו להמשיך לעבוד עם קלטות ולהעביר אותן לאתר מאובטח. עלתה אופציה של שימוש בענן למטרת DR ואפילו להקים אתר כזה משלנו. יש לציין, אומר ברוכים, שאת האופציה להקים את האתר בעצמנו פסלנו מהר מאד לאחר שהגענו למסקנה כי הקמה ותפעול של מרכז מחשוב כזה תדרוש מאיתנו להתמודד עם מגוון בעיות תפעוליות הנוגעות לבינוי, שטח רצפה, מיזוג, חשמל, גנרטורים, אבטחה פיזית, תקשורת ועוד. היה ברור שתהליכים כאלו יתבעו מאיתנו משאבי ניהול וזמן רבים ולא יתרמו במאומה לפעילות הליבה העסקית. אי לכך, הוצאת אתר ה-DRP החוצה, תוך שימוש במתקנים ובתשתיות מהסוג שמספקת MedOneהתגלתה כאפשרות חסכונית יותר, בטוחה יותר ובעלת יתרונות עסקיים וטכנולוגיים מובהקים.

שיקולים נוספים שהנחו את הבחירה בפתרון של MedOne:

• מתקני MedOne מסתמכים על מערך אבטחה פיזי מהמחמירים בעולם, המאופיין בסטנדרטים הגבוהים ביותר, הן מבחינת המערכות המותקנות והן מבחינת נהלי הביטחון הנהוגים במקום.

• מתקני התקשוב מספקים מענה למגוון רחב של איומים וסיכונים.

• המתקנים מוגנים הן באמצעות מעטפת מאסיבית של בטון מזוין (מעטפת כפולה) והן באמצעות מערכות האבטחה (בקרת הכניסה וטמ”ס) והשומרים של המתקן בכל שעה משעות היממה.

• מספר מעגלי אבטחה, חיצוניים ופנימיים, ובסה”כ שמונה מעגלי אבטחה.

• רמות גבוהות של מידור בתוך המתקן, בין חלקיו השונים.

• צוות מאבטחים הנבחר בקפידה לאחר מיונים רבים ובדיקות מהימנות מקיפות.

• כל הדלתות והכניסות מנוטרות על ידי מערכת בקרת הכניסה הכוללת כרטיסי קרבה, קוראי כף ביומטרי ותאי סינון הנותנים מידור מירבי בין חלקיו השונים של המתקן ובנתיב ההגעה של כל מבקר.

• המתקן מצולם בכל שעות היממה על ידי מערכת הצפייה וההקלטה במעגל סגור הכוללת את כל ההיבטים החיצוניים כמו גם הפנימיים.

המצב כיום

חוות השרתים החדשה שהוקמה, מתאר ברוכים, כוללת אתר DRP מלא המספק מענה כולל ושלם לשרידות ולהמשכיות העסקית של מימון ישיר, כך שאפילו במקרה שחוות השרתים המרכזית תיהרס כליל, ניתן יהיה להמשיך מיידית את הפעילות העסקית.

המערך שהוקם מצוי בכלוב ייעודי הכולל שרתים וציוד תקשורת בבעלותה המלאה של מימון ישיר ובגישה בלעדית של אנשיה. כחלק מהציוד שהותקן בכלוב זה, מצויים שרתי VMware ESX, שרתי אחסון של NetApp, שרת גיבויים ורובוט נוסף לגיבוי כפול על גבי קלטות. בנוסף מצוידת המערכת במתגי תקשורת של חברת Cisco ובפיתרונות אבטחת מידע מתקדמים.

הקמתו של אתר ה-DR במתקני חברת MedOne אפשרה לנו להשיג את שאיפות ההמשכיות העסקית שהוגדרו. יישום הפתרון, במתקנים המאובטחים בסטנדרט הגבוה מסוגו בעולם, מאפשר לנו לישון בשקט ולדעת בוודאות שגם במקרה קיצוני, של השבתה מוחלטת של האתר הראשי, נוכל לחזור תוך מספר שעות לפעילות מלאה מבלי לפגוע ברציפות העסקית.

צריך לבוא לראות את המתקן המרשים מתחת לאדמה בכדי להבין את הסטנדרט של רמות האבטחה והשרידות, מוסיף ברוכים, אין ספק שעל מנת להשיג רמה דומה באופן עצמאי, נדרשות השקעות עצומות, שמעטות החברות שיכולות להרשות אותן לעצמן.

בנוסף, חיבור מערך השרתים המרכזי לחוות האירוח השרתים של MedOne אפשר לנו ליהנות משירותי DRP תוך השגת רמות שרידות וזמינות מקסימליות ובעלויות נמוכות וידועות מראש. השימוש בפתרון כמענה לאתר DRP מאפשר גידול גמיש בהתאם לצרכי החברה, הן ברמת שטח הרצפה, החשמל, המיזוג והן ברמת תשתיות נוספות שידרשו במידת הצורך.

בסופו של יום, אומר ברוכים, יישום פיתרון ה-DR באתר MedOne אפשר לנו לעבור ממצב שבו יכולת ההתאוששות שלנו נמשכת מספר שבועות, למצב שבו ההתאוששות נמשכת מספר שעות!, זוהי מהפכה אמיתית ביכולת ההמשכיות והשרידות העסקית שלנו. יש לכך השפעה משמעותית על אופן ההתנהלות שלנו ועל רמת המוכנות לעמידה בתקנים המחמירים המאפיינים מערכות פיננסיות.

בעולם העסקי שלנו, השבתת מערכת משמעותה – אובדן קשרי העבודה עם סוכנויות הרכב ובעקבותיו אובדן עסקאות ורווחים. זהו מצב הטומן בחובו איום עסקי מהותי שלא יכולנו להרשות לעצמנו. הקמת אתר ה-DR ויישומו במתקנים המאובטחים של חברת MedOne שמה קץ לחשש הזה ויצרה עידן חדש של המשכיות עסקית בארגון.

ואי אפשר לסיים בלי לציין את הגיבוי המקצועי הנרחב שקיבלנו מצוותי המומחים של MedOne, לאורך כל התהליך וכמובן גם כיום מסכם ברוכים בחיוך, עשרות הפרויקטים בהם מעורבים אנשי MedOne מאפשרים להם להוביל את התהליך בוודאות ובבטחה לעלייה מהירה ונטולת תקלות לאוויר.

יתרונות נוספים שהושגו בפרויקט:

• חיסכון עצום בהשקעות תשתית פיזית.

• גמישות מירבית ויכולת גידול ברמות השרידות הגבוהות ביותר שניתן להשיג.

• חיסכון פוטנציאלי של מיליוני שקלים הודות ליכולת למנוע נפילות של שרתים וכתוצאה מכך השבתת המערכת מפעילות למספר ימים.

• הבטחת רציפות והיעדר אובדן הכנסות ומידע לצורכי דיווח כספי.

אין ספק, מסכם ברוכים, כי הקמת אתר ה-DR במתקני MedOne הוכיחה את עצמה כמוצלחת ביותר הן בהיבט הכספי והן בהיבט האיכותי. יישום הפיתרון אפשר לנו לבצע קפיצת מדרגה טכנולוגית תוך מענה שלם וכולל לרציפות והמשכיות עסקית. הסיכונים להשבתות שהיוו איום ממשי פחתו לאפס וכיום, אנחנו בהחלט יכולים לישון בשקט בלילה.

השארת תגובה