מתקני החברה

תשתיות
תשתיות

תשתיות החשמל

על מנת לאפשר המשכיות עסקית גם בתנאי קיצון בהם ייתכן ויפגעו תשתיות החשמל האזרחיות, תוכננה ונבנתה מערכת חשמל מתוחכמת הפועלת בשגרה על בסיס תשתיות החשמל המוזנות מן החוץ (ע”י הרשת הארצית) ומערכת נוספת לשעת חירום הכוללת מערך UPS וגנרטורים מתקדם המאפשר ל-Data Center להמשיך לפעול עצמאית ללא תלות בהזנת חשמל חיצונית.

הטופולוגיה של מתקן החשמל מתאפיינת על-ידי 2 מסלולי הזנה בלתי תלויים, החל מנקודת ההזנה מהרשת הארצית של חברת חשמל. כניסת כבלי החשמל הינה תת-קרקעית, כאשר כל מסלול מסוגל לספק גיבוי חשמל לכל המתקן.

מכלול האנרגיה התת-קרקעי נמצא, כאמור, באגף B – כאשר קיים דיפון קיר כפול בין המבנה והסביבה. 2 מיכלי הסולר לגנרטורים הינם מכלים תת-קרקעיים בנפח 30 טון כל-אחד, ממוקמים במכלול תת-קרקעי מבטון מזוין. נפח המכלים מאפשר פעילות רצופה של גנרטורים במשך 72 שעות ללא תדלוק חיצוני.

בקרת מבנה
בקרת מבנה

בקרת מבנה

כל מבנה מנוהל באמצעות מערכת בקרת מבנה המאפשרת ניטור ושליטה על כל התשתיות בבניין (חשמל, מיזוג אוויר, איתור וכיבוי אש, ועוד). הניטור מתקיים 24 שעות ביממה באמצעות חיישנים שונים הממוקמים במערכות התשתית בבניין ומאפשרים איתור מידי של כל תקלה.

תקנים
תקנים

תקנים בדאטה סנטר

אישור מפעל חיוני – לכל אתרי MedOne יש אישורי מפעל חיוני.

תקן ISO 27001 – תקן ניהול אבטחת מידע

תקן ISO 27799 – תקן אבטחת מידע בתחום הבריאות

תקן ISO 22301 – תקן ניהול המשכיות עסקית

תקן ISO 9001 – תקן ניהול איכות

עמידה בדרישות חוק ה-GDPR האירופאי וחוק הגנת הפרטיות הישראלי

צומת תקשורת
צומת תקשורת

צומת התקשורת של מדינת ישראל

MedOne מתפקדת בפועל כצומת התקשורת המרכזי של מדינת ישראל.

MedOne הקימה את מערכת הכבל התת ימי Med Nautilus – מערכת סיבים אופטיים תת ימית בתצורת טבעת המשולבת עם מערכת סיבים אופטיים יבשתית. המערכת מקשרת את מדינת ישראל למספר מדינות באירופה ובעלת שרידות יוצאת דופן ורוחב פס פוטנציאלי אדיר. מתקני החברה משמשים כתחנות הנחיתה של הכבל התת ימי וחיבור של ישראל לשדרת האינטרנט המרכזית.

עקב כך במתקני MedOne מתארחות ספקיות התמסורת, האינטרנט והטלפוניה הפעילות במדינת ישראל, כמו גם, צומת ה–IIX המאפשרת קישור ללקוחות המתארחים במתקן על פי דרישה.

ל-MedOne חדר מפגש תקשורת (MMR) דרכו יכולים לקוחות החברה להתקשר ישירות בכל רוחב פס נדרש, ובכל סוג תשתית נדרשת לכל אחת מספקיות התקשורת / סלולאר / אינטרנט הן המקומיות והן הבינלאומיות שפעילות בארץ.

לכל אחד ממתקני החברה מספר תעלות תקשורת ייעודיות, נפרדות, לכניסת תשתית תקשורת של ספקים שונים ולהגדלת השרידות.

פריסה
פריסה

פיזור גיאוגרפי

MedOne החלוצה בארץ בתחום הקמת מתקני Data Center בארץ, הקימה אתרי תקשוב תת קרקעיים מהמשוכללים והחדשניים בעולם הכוללים מערך תשתיות ייחודי בהיקפו ורמת שרידות יוצאת דופן.

שלושת האתרים ממוקמים באזורי התעשייה בצפון ובמרכז הארץ ומשתרעים על פני שטח כולל של יותר מ- 17,000 מ”ר. אתרי ה-Data Center ערוכים לתפעול באופן עצמאי, וללא תלות בגורמים חיצוניים למשך 72 שעות ברציפות, בהתבסס על משאבים הקיימים במתקנים ועומדים לרשותנו לעת חירום.

מיקום האתרים מאפשר ללקוח לבחור את המיקום האופטימלי ל- Hosting של תשתית המחשוב, הן למטרות Production והם למטרות DR.

שטחי אחסון נדיבים

אתרי MedOne מציעים כ-17,000 מ”ר של שטחי אחסון (כיום מתארחים למעלה מ- 60,000 שרתים!) כך שלארגון שלכם לעולם לא יחסר מקום. שטחי האחסון מאפשרים לכם גמישות מלאה בבחירת שטח האחסון ותמיכה בגידול עתידי של הארגון ותשתית המחשוב.

מיזוג
מיזוג

מערכת המיזוג

מערכות מיזוג אוויר – המערכת מתוכננת לפעול בגישה המבטיחה יתירות על-פי N+1 בצ’ילרים ובמגדל הקירור. מערך זה מספק פתרונות קירור מתקדמים  ומאפשרים לקרר ארונות עם צריכת חשמל גבוהה (High Density). מערך המיזוג כולל:

מערך של צנרת כפולה בתצורה של A+B לאולמות ה- Hosting

במתקנים מאגרי מים המאפשרים המשך עבודה במשך 72 שעות ברציפות בעומס מלא ללא אספקת מים ממקור חיצוני

המערכות מיועדות לעבודה בתנאי מזג אוויר קשה.

ניתן להתאים את הטמפרטורה הרצויה באזורים שונים במתקן

בקרת לחות שוטפת

מערכת מיזוג האוויר מבוססת על ציוד ביעילות גבוהה במיוחד להקטנת עלויות התפעול. מעגלי המים הקרים מאפשרים גיבוי מלא הן ביחידות הקצה, מערכת הצנרת, מערכת החשמל והן במערך יצור האנרגיה

מערכת מיזוג האוויר מאפשרת גם קירור אולמות ה- Hosting באמצעות קירור אוויר דרך חלל הרצפה ו/או באמצעות מים ליחידות קצה – INROW, בחלוקה למעגלי צרכנים שונים

מערכת מיזוג האוויר מופעלת על ידי מערכת הבקרה בהתאם לאופן הפעולה של מערכות הציוד השונות

מערכת כיבוי האש

מערכת כיבוי האש מתבססת על מעגלי איתור, התראה וכיבוי מתקדמים, הכוללים מערכת דגימה הממוקמת בחדרי ובארונות הלקוחות. המערכת מותאמת לתקן הישראלי ולתקנות של NFPA והיא מפוקחת על ידי מערכת בקרת המבנה. להלן המאפיינים העיקריים של המערכת:

זוהי מערכת כיבוי אש סלקטיבית, המתקן ואולמות ה- Hosting נחלקים לאזורי אש נפרדים, על מנת לעצור אש הפורצת באזור אחד ולמנוע מאש באזור זה לפגוע באזורים אחרים

כל האזורים: אולמות ה- Hosting, חדרי חשמל וציוד, חללי הרצפה, הגג והמעברים מבוקרים ברציפות על ידי “מערכת גילוי אש”, הציוד באולמות ה- Hosting ימשיך לפעול גם בעת שפרצה שריפה בבניין או במערכת בניין

מערכת  כיבוי אש הותקנה לעצירת אש הפורצת באולמות האתר. המערכת שוטפת את החלל המוגן בגז אינרטי לכבוי האש (FM200)

מערכת גילוי האש באזורים המוגנים פועלת באופן הבא: סגירת האוורור והצינון באותו אזור ספציפי בו פרצה אש, מתבצעת כאשר התקבלה התראה במערכת. במקביל נשמעת אזעקה באותו חלל למשך 10 שניות ולאחר מכן משוחרר גז הכיבוי

קיימת מערכת נוספת כגיבוי, המבוססת על מערכת מים קדם-הפעלה, המופעלת רק ואם יש כשל במערכת הגז וכמו כן, היא מתבססת על תכנות מראש של הטמפרטורה הגורמת להפעלה

מיגון
מיגון

המתקנים

על מנת למקסם את יכולת השרידות, תוכננו אתרי MedOne כשני מבנים נפרדים הבנויים אחד בתוך השני. החיץ שנוצר והמאפיינים ההנדסיים של כל אחד מהם, הופכים את המערך כולו לחסין בפני פגיעות חיצוניות כמו גלי הדף של חומרי נפץ ורעידות אדמה.

המבנים הינם בעומק של 15 מטר מתחת לפני הקרקע וישנה הפרדה פיזית ברורה בין חדרי ה- Hosting לחדרי המערכות התומכות. התכנון הפנימי של חדרי האירוח והמאפיינים ההנדסיים שלהם מאפשרים לארח את כל סוגי השרתים הקיימים, כמעט ללא מגבלת משקל.

אבטחה
אבטחה

אבטחת המתקן

מערך האבטחה הפיזי הינו מחמיר וחסר פשרות! מתקני התקשוב תוכננו והוקמו תוך שימת דגש רב למגוון רחב של איומים כגון: חבלה בזדון, ניסיונות לפריצה רועשת או שקטה וניסיון החדרת אמצעי מעקב ו/או שיבוש אלקטרוניים. בשל רגישות המידע המאוחסן באתרים והיותו אטרקטיבי עבור גורמים עוינים (עסקיים ולאומניים כאחת), קיימת הקפדה יתרה על מערכי האבטחה והביטחון.

על מנת להתמודד עם איומים מן החוץ מוגנים המתקנים באמצעות מעטפת מסיבית של בטון מזוין (מעטפת כפולה), ניתוח עמידות האתר כולו וחדרי הפרויקט שבתוכו כנגד איומי פיצוץ חיצוני כולל גם פגיעות ישירות בנקודות קריטיות למבנה וחדירה דרך פתחים לא מוגנים (מרפסת / חלון) ופיצוץ פנימי. בנוסף נלקחו בחשבון גם תרחישים כגון פגיעה קרובה ופיצוץ תת קרקעי בקרבת קיר המבנה. המכלולים הייעודיים של המתקן – הן מכלולי התקשוב והן מכלולי האנרגיה – ממוקמים במפלסים תת-קרקעיים, בתוך מבנה פנימי בתוך קופסה חיצונית מבטון מזוין – כך שהינם ממוגנים ברמה גבוהה כנגד רוב האיומים לעיל.

מערך זה מורכב ממספר מעגלי אבטחה, חיצוניים ופנימיים, סה”כ שמונה מעגלי אבטחה (גדרות, מצלמות, שערים, מאבטחים, כרטיסים מגנטיים, קוראי כף יד, תאי סינון, כלובים ואולמות מופרדים) וכן כולל רמות שונות של מידור בתוך המתקן, בין חלקיו השונים.

מערך האבטחה האנושי במתקן מאופיין בסטנדרטים הגבוהים ביותר, הן מבחינת המערכות המותקנות, הן מבחינת סינון והכשרת כוח האדם והן מבחינת נהלי הביטחון הנהוגים במקום.

צוות המאבטחים נבחר בקפידה ואחרי מיונים רבים ומעבר בדיקות מהימנות מקיפות. הצוות מורכב מיוצאי יחידות קרביות ובוגרי קורס פיקודי.

מערך התשתיות של המתקן, ממוקם במבנה נפרד בתוך מתקן התקשוב עצמו. המערך נמצא גם הוא במבנה תת קרקעי בתוך כתלי המבנה. כפועל יוצא מכך, גם הוא מוגן על-ידי מעטפת הבטון המזוין של המבנה התת-קרקעי (מעטפת כפולה) ובאמצעות מערכות האבטחה (בקרת הכניסה וטמ”ס) וצוות המאבטחים של המתקן בכל שעה משעות היממה.

מערך הביטחון במתקן בנוי בצורה כזו שכול מערכת תומכת ומגבה את השנייה בזמן אמת.

כל הדלתות והכניסות מנוטרות על ידי מערכת בקרת הכניסה הכוללת כרטיסי קרבה, קוראי כף-יד ביומטרי ותאי סינון שנותנים מידור מרבי בין חלקיו השונים של המתקן ובנתיב ההגעה של כל מבקר. רוב הדלתות מבוקרות בנוסף גם על ידי מערכת פריצה שנותנת מענה להתרעות נוספות. המתקן מצולם כל שעות היממה ל ידי מערכת הצפייה וההקלטה במעגל סגור הכוללת גם את כל ההיבטים החיצוניים כמו גם הפנימיים.

על מנת לשלוט בפריסה המורכבת והמגוונת של המערכות המאכלסות את מתקני MedOne הוקמה עמדת שליטה ובקרה מתוחכמת המאפשרת לאחראים עליה לנטר בכל עת את פעולת כל אחת מן המערכות ולשלוט בה בהתאם לצרכים ולתרחישים.