נכתב ע"י: אפיק פלג, MedOne

אחת התכונות היפות של הענן הציבורי נקראת זמישות (באנגלית Agility) והיא מתייחסת לזמינות וגמישות של משאבים.

תכונה זו הינה הערך המוסף של הענן מול העולם ה-Data Center המסורתי, היכולת להתרחב ולהתכווץ לפי דרישה, הופכת את הענן לכלכלי עבור לקוחותיו. מהנסיון הרב שיש לי מול לקוחות הענן הציבורי של MedOne, לקוח שמנהל בצורה מושכלת את משאבי המחשוב שלו ויודע בעזרת כלים סטנדרטים שמסופקים לו מספק הענן שלו, להקטין ולהגדיל משאבים בשעות עומס או בשעות מתות, יוכל בסופו של יום (או חודש) להוזיל באופן משמעותי את החשבונית החודשית שלו ולקבל יחסי עלות תועלת גבוהים מהשימוש בענן. יכולות אלו מסופקות רק בעננים ציבורים כמו הענן של MedOne.

התפיסה הגורסת כי ענן הוא משאב יקר אינה נכונה בעליל, בייחוד כשהיא מגיעה משחקני "העולם הישן" – יצרני חומרה כאלה ואחרים המרגישים "שהגבינה זזה להם". צריך פשוט להבין שחוקי המשחק השתנו והיום נדרשים כישורים אחרים ממנהלי המחשוב על מנת לשמור על תקציבי IT שפויים. ספקי הענן ו-MedOne בראשם, מעניקים היום כלים ללקוחות להתנהלות חכמה וחסכונית בענן וכך גם מונעים "הפתעות" בסוף החודש.

עוד יתרון גדול לעבודה בענן הציבורי הוא נושא האוטומציה והכלים הרבים המונעים "טעויות אנוש" בהשוואה לעולמות הישנים של ניהול עצמאי של ה-Data Center. לדוגמא, תהליכי יצירת שרתים מובנים הכוללים בתוכם בדיקות של תקינות תהליך.

קביעת חוקים ב-FW

הפורטל הענני יודע למנוע התנגשויות בין חוקים שונים בסביבת השרתים בענן. בנוסף, רמת המומחיות והידע הנרכש אצל ספקי הענן גדולה יותר משל אנשי התשתיות של הלקוח. אצלנו אומרים "תנו למומחים לטפל בנתונים".

אבטחת מידע


נושא אבטחת המידע בעבר היה נחשב לנקודת תורפה במעבר לענן, אך לא עוד. אני חייב לציין כי טכנולוגיות הענן עברו כברת דרך בתחום אבטחת המידע, והיום כבר ניתן לומר בוודאות כי רמת האבטחה המסופקת בעננים כמו שלנו, הינה לרוב יותר גבוהה מרמת האבטחה שהלקוחות יכולים להרשות לעצמם ב-Data Center הפרטי שלהם. בכדי להסביר אמירה זו מספיק שאומר כי ספקי הענן רואים בהשקעה בפתרונות אבטחת מידע בענן דרך לייצר הכנסות נוספות ובידול והתקציב שאנו ב- MedOne מקדישים לנושא אבטחת המידע תמיד יהיה גדול יותר מהתקציב שכל לקוח פרטי יכול להרשות לעצמו, מה גם שמבחינת מנהל הכספים של הלקוח הבודד, אבטחת מידע היא הוצאה נטו ולא השקעה כמו בענן.

אנחנו ב- MedOne הבאנו לישראל את אחד מהעננים הציבוריים הכי מאובטחים בעולם, עם פתרונות וטכנולוגיות מהיקרות והמתקדמות ששוק ה-IT יודע להציע. פתרון הענן שלנו משופע בפתרונות הצפנה, DDos, FW מסוגים שונים, IPS,WAF ועוד. בידול זה מביא לנו לקוחות רבים ומייצר ערך מוסף רב ללקוחות.

בנוסף, חשוב מאוד שפתרון הענן יתמוך בכל התקנים והרגולציות הקיימות בשוק. אנחנו דאגנו לספק בפתרון הענן שלנו מגוון רחב ביותר של תקנים כאלו .

הענן ההיברידי

אחד הנושאים החשובים ביותר ללקוחות היום, הוא היכולת להתממשק בצורה היברידית לסביבות ה- On Premise  של הלקוח ולשמור על השקעות קיימות של הלקוחות.

למה אני קורא יכולת היברידית? מבחינתי, היברידיות היא היכולת של ספק הענן לתקשר באופן חלק עם מספר רב של סביבות מחשוב מרוחקות, אם זה סביבות ענן אחרות או סביבת ה-Data Center  הקיים של הלקוח. אם נסתכל על המגמות בעולמות התוכנה היום, כל שחקני התוכנה הגדולים נעים במהירות לאספקת שירותי תוכנה דרך הענן ציבורי שהן מספקות ולמעשה הם די כופים על הלקוחות להגיע לענן הציבורי בכל מקרה. גם מי שנכנס לענן פרטי מתישהו, אם לא ב-100% אז ב-95%, יתממשק גם לענן הציבורי. אם זה לצורכי גיבוי, או להנגשה של שירותים ללקוחות חיצוניים שאין להם גישה לרשת התוך-ארגונית, צריך לזכור שגם המשתמשים בתוך הארגון הם לקוחות, ומתווה של ענן ציבורי בשירות עצמי דרך פורטל מנוהל ישרת גם אותם בצורה טובה יותר.

אני שומע הרבה מאוד ביקורות מלקוחות על שחקני הענן הגלובליים לגבי נושא ה – lock  וה- unlock. אז איך פותרים את הבעיה של ה-lock  של שחקני הענן המובילים? אחד הדברים היפים שאנו ב-MedOne  מספקים ללקוחות שלנו זה ענן שבנוי על כלים ומוצרים סטנדרטים לחלוטין. עובדה זו מעניקה ללקוחות שלנו אפשרות להיכנס ולצאת מהענן בקלות רבה, וזאת מפני שאנחנו רוצים לשמר לקוחות מרוצים בענן ולא לקוחות "שבויים". אם לקוח בוחר לסיים את ההתקשרות בינינו מכל סיבה שלא תהיה, הוא יכול לעזוב ולחזור ל-Data Center  הפרטי שלו בשלוש לחיצות עכבר, וההתחייבות שלו כלפינו היא לשעת עבודה אחת!

כיום אנו רואים שיותר ויותר שחקני הענן המובילים בעולם מתחילים לאמץ בפתרונות שלהם כלים סטנדרטים, ולהקל על לקוחותיהם ביציאה מהענן. כולם מבינים כי בסופו של דבר זה יכול להרתיע לקוחות מלהכנס לענן.

כלל הברזל אומר, כי ברגע שארכיטקטורת הענן היא מוכרת וסטנדרטית,  אנחנו נמנעים מה-lock  המפורסם. היום ספקי הענן הגדולים מבינים שהעולם כבר הספיק להתפכח, הוא כבר לא מוכן להיכנס ל"מלכודות דבש" שקל וזול מאוד להכנס אליהם, אבל קשה עד בלתי אפשרי לעזוב אותם. לקוחות שרוצים להימנע מ-"חתונה קתולית" שכזו, צריכים לחפש פתרונות ענן הבנויים על ארכיטקטורות סטנדרטיות ושספק הענן שלהם לא דורש מהם התחייבות של מעבר לשעה אחת.

 

 

השארת תגובה