בניגוד לענן ציבורי, המשמש לקוחות רבים בו זמנית והמעניק לכל המשתמשים בו שירותים סטנדרטיים בלבד, משמש כל ענן פרטי ארגון אחד בלבד.

לארגון המתארח אפשרות קביעת זהותם של המשתמשים בו וחלוקת הרשאות כניסה שונות למערכת עבור שותפיו לעסקים, אולם, בעקרון, מדובר בפלטפורמת ענן המשמשת והשייכת לארגון-בעלים אחד בלבד. ארגון או בית עסק המשתמש בפלטפורמת ענן פרטי, אינו חולק משאבים עם משתמשים אחרים ואינו מוגבל לסטנדרטים המוצעים על גבי עננים ציבוריים רבי משתמשים.

ענן פרטי או ציבורי, למה אתם זקוקים?

בניגוד לפלטפורמות הענן הציבוריות, הממוקמות באתר הארגון אליו הן שייכות, פלטפורמות ענן פרטי ממוקמות לפי צרכי הלקוח באתר שבבעלותו או באתרה של ספקית השירות. ההחלטה לגבי כדאיות או נחיצות סוג הענן לארגון, אינה החלטה של מה בכך. לשימוש בפלטפורמת ענן פרטי יתרונות רבים, אולם השיקולים לבחירתו משתנים בין ארגונים שונים ותלויים בגודל הארגון, המבנה העסקי שלו, תוכנו העסקי (מהות תהליכי הליבה שלו), צרכיו ותהליכי העבודה שלו.

עבור ארגון הפועל וירטואלית באופן חלקי בלבד ושאינו זקוק לשימוש בפלטפורמת ענן לצרכי עבודתו השוטפת, הצורך בפלטפורמת ענן פרטי נמוך הרבה יותר, מאשר לארגון העוסק במסחר אלקטרוני באופן שוטף כחלק הארי של עבודתו. הארגון הראשון יוכל להסתפק בפלטפורמת ענן ציבורי ולהחליט על מעבר לענן פרטי במידה והתהליך העסקי היומי שלו יהפוך לאלקטרוני יותר. עבור הארגון השני, לעומת זאת, חשיבותו של השימוש בפלטפורמת ענן פרטי היא גבוהה, מאחר ופלטפורמה זו מקנה לעבודתו השוטפת יתרונות וערכים מוספים, אותם לא יוכל לקבל כעת בשימוש בענן הציבורי.

מהם יתרונותיה של פלטפורמת ענן פרטי?

בראש ובראשונה נציין שפלטפורמות ענן פרטי מעוצבות באופן בלעדי עבור בעליהן ומותאמות לצרכיהם בצורה מדויקת ואישית. אין ארגון אחד דומה למשנהו במבנה העסקי שלו, תצורת תהליכי העבודה או מבנה מאגר המידע שלו. זאת, גם כאשר מדובר בארגונים העוסקים בתחום זהה ובאותה סביבה תעשייתית, אשר, לכאורה, נתוני הפתיחה שלהם זהים או דומים למדי.

  • התאמה אישית – לכל ארגון שיטות עבודה משלו, חלוקה ארגונית פנימית שונה (מחלקות, סניפים וכד'), תהליכי עבודה המעוצבים באופן שונה ומבנה שונה של שרשרות אספקה, ייצור, שיווק או מכירות. שוני זה מעניק יתרון ברור לארגון הבוחר להשתמש בפלטפורמת ענן פרטי, אשר "תפורה" בצורה מדויקת לצרכיו ומאפשרת לעובדיו סביבת עבודה וירטואלית מוכרת ויעילה.
  • איזון עומסי עבודה – מכיוון שפלטפורמת העבודה היא ייעודית לצרכי הארגון המשתמש בה, ומכיוון שלא קיימים משתמשים נוספים המעמיסים עליה, לא נוצר עומס המאט את העבודה, משבש (או אפילו עוצר אותה), כפי שעלול לקרות בעת השימוש בפלטפורמת ענן ציבורי.
  • אבטחת מידע ברמה גבוהה – ענן פרטי מעניק לארגון הבוחר בו שקט רב יותר מאשר לארגונים או בתי העסק המשתמשים בענן ציבורי. אפשרויות אבטחת המידע, אמצעי הזהירות ויכולת ההצפנה והקידוד שנגישה בשירות ענן פרטי, הינן גבוהות מהאפשרי ומהניתן ליישום בענן ציבורי. התשתית ומאגר הנתונים עצמם מרוחקים פיזית מזו השייכת למשתמשים אחרים. הפרדה זו מערימה קשיים על הרוצים לפגוע בה או להגיע אל מאגר המידע הרגיש של הארגון ללא הרשאת כניסה.
  • שמירה על רמה טכנולוגית עדכנית – ענן פרטי המסופק ומנוהל על ידי ספקית תשתית חיצונית לארגון, יתאים תמיד לרמה הטכנולוגית המתקדמת ביותר ויעודכן בצורה שוטפת, ללא צורך של הארגון להשקיע בעדכון, שדרוג ועוד. חשוב לציין שזהו יתרון שעומד לצידם של ארגונים המשתמשים בשירותיהן של ספקיות תשתית חיצוניות בלבד. ספקיות אלה תשאפנה תמיד להעניק שירות מרבי ללקוח ולשמור על רמת עדכון גבוהה ביותר (על מנת לטפח את לקוחותיהן ולשמר על קשרי לקוחות ארוכי טווח). אלמנט זה שונה, כמובן, כאשר מדובר בפלטפורמת ענן פרטי שנמצאת בבעלותו וניהולו הבלעדי של ארגון. במצב כזה, ייאלץ הארגון להשקיע בעצמו בעדכון המערכת או בשדרוגה.
  • הגדלת משאבים לפי צרכי הארגון – כמו במקרה הקודם, גם יתרון זה קיים אך ורק כאשר הענן הפרטי מסופק ומנוהל על ידי ספקית תשתית חיצונית. מכיוון, שבשוק העסקי הבינלאומי גוברת הנטייה להתמקצעות, מהווה הדבר יתרון גדול. הנחת העבודה היא, כי ארגון המשתמש ממילא בשירותיה של ספקית תשתית חיצונית (כדי לחסוך בעלויות הקמת מחלקת IT משלו ובהתעסקות עם תשתית ושדרוגה), לא ירצה להתעסק בכאב הראש ובזמן היקר הכרוכים בהרחבת המשאבים, רכישת חומרה, תשתית ובכל הקשור לכך.

עבור מי מיועד בעצם הענן הפרטי?

אם בעבר רכשו רק ארגוני ענק פלטפורמות ענן פרטי משלהן, גוברת כיום הנטייה להשתמש בענן פרטי גם אצל ארגונים ובתי עסק קטנים או צעירים יותר.

מכיוון שניהול הפלטפורמה, עדכונה השוטף ושדרוגה מתבצע ממילא על ידי ספקית התשתית, יכול ארגון לעצב את הפלטפורמה המתאימה לו, גם במידה והעסק עדיין בחיתוליו, ויוכל להרחיבה או לשנותה בהתאם לקצב צמיחתו.

טבעה המיוחד של פלטפורמת הענן, הוא זה שהופך אותה לגמישה וניתנת לשינויים ועדכונים. הדבר נכון לגבי כל סוגי הפלטפורמות, גם הציבוריות המאפשרות שירותים סטנדרטיים לקהל רחב.

ותחשבו על זה…

אם ניקח כדוגמה את פלטפורמת הענן הציבורי Google Drive, נוכל לזכור שינויים רבים שנערכו בה מאז שנוצרה. הפלטפורמה שינתה עיצוב, שינתה חלק מהשירותים שהיא מספקת ואפילו את גודל נפח האחסון אותו היא מציעה למשתמשים בה. שינויים דומים חלו במהלך השנים האחרונות גם אצל ספקיות פלטפורמות ענן ציבורי אחרות.

כאשר גמישות של גודל, עיצוב, סטנדרטים ורמת אבטחה היא עניין שבשגרה בפלטפורמת ענן ציבורי, גמישות דומה בפלטפורמת ענן פרטי אפשרית גם היא ואף קלה יותר. את השינויים מתכנן בית העסק המשתמש בה, והם מתרחשים לפי קצב הצמיחה שלו וצרכיו השונים. זוהי הסיבה לכך שאין קשר בין גודלו או הוותק של הארגון לצורך שלו בפלטפורמת ענן פרטי, והשיקול היחיד הקובע בתהליך קבלת ההחלטה הוא כמות השימוש שתיעשה בפלטפורמה בלבד. זו, נובעת אך ורק מאופיו העסקי של הארגון ומרמת המסחר האלקטרונית עליה הוא מתבסס.

MCP מבית Dimension Data

Managed Cloud Platforms (MCP), מהווה את הפתרון האולטימטיבי והאופטימלי ביותר עבור ארגונים בעידן המודרני. תשתית זו, המנוהלת ומתופעלת על ידי MedOne, מותאמת במדויק לצרכי הלקוח.

קלות הגישה, רמת האבטחה הגבוהה ואיכות התשתית, הן אלה שהופכות את השימוש בפלטפורמות הענן הפרטיות למשתלמות במיוחד. בנוסף, מקלה גמישותה של התשתית על שינויים והרחבה עתידיים, בקלות וביעילות.

פלטפורמת Private MCP (פלטפורמת ענן פרטי המוקמת באתר הלקוח או באתר Data Center של MedOne ) ופלטפורמת Hosted Private MCP (פלטפורמת ענן פרטי המאוחסנת על גבי שרתי Data Dimension), מאפשרות אבטחת מידע ברמה גבוהה המעניקה לארגונים שקט נפשי ואת הביטחון הנדרש להם, לצורך עבודתם השוטפת.