אפיק פלג, מנהל מכירות ענן, MedOne

במאמר הקודם שלי הבאתי את המדריך ל"איך נכון למכור ענן ציבורי בישראל".

אחרי למעלה מ- 20 שנה של נסיון בעולמות התשתיות, חומרה ותוכנה ומעל 10 שנים במכירות ענן, פרטי, ציבורי ומה שבינהם, אני לוקח כאן צעד אמיץ ועובר צד.
במאמר הזה אני נכנס לנעליו הגדולות של הלקוח הישראלי ואתן כמה טיפים מניסיוני לכל אותם אנשי IT, שמתלבטים האם הארגון שלהם בשל להטמעת הענן במערכות שלהם.

זהו מדריך המבוסס בעיקר על נסיון מול מאות לקוחות ופרויקטים בעולמות הענן השונים. בשונה מכל המדריכים המקצועיים הפועלים עפ"י חוקים, אני מביא לכם את מה שבאמת עבד עבור הלקוחות שלי.

שלב א'

השאלות הראשונות שעלינו לשאול הן:

מה היעדים והמטרות של הארגון שלי ומה התוכנית לטווח הארוך.

האם שימוש בטכנולוגיית הענן יכול לתרום להשגת המטרות?

והאם הענן הוא פתרון כלכלי לארגון?

אחד הלקוחות שלי, סמנכ"ל מערכות המידע, בארגון שמפתח יכולות IOT מתקדמות לעולמות הרכב, שאל את עצמו, לפני ארבע שנים כשעבר לענן, מספר שאלות חשובות:

 • האם זה נכון לארגון שלו להוציא כספים היום, על משאבי מחשוב ואבטחת מידע, לחמש השנים הקרובות?
 • האם הוא יודע לתכנן תקציב IT לחמש שנים קדימה?
 • האם הצוות המצומצם שלו, אמור לדאוג בכל יום לתפעול הגיבויים שלו?
 • האם הוא מסוגל להתחייב עבור הארגון שלו ל-SLA גבוה או האם הוא אמור לעסוק 7X24 בתמיכה בחומרה ובתוכנה שבבעלותו?והתשובה ברורה – לא!

מי שספק לו את כל אותן תשובות, משאבי מחשוב, תמיכה ועוד הוא ספק הענן שלו, אשר בנה פלטפורמה מספיק יציבה, מוגנת, מנוטרת  ומשודרגת באופן שוטף.
הספק שנתן את אותם כלים ללקוח איפשר לו בעצם להתפנות לעבודתו באין מפריע, כך הלקוח הרוויח משאבים לעסוק בפיתוח והטמעת טכנולוגיות חדשות ושקט סביבתי.

עד כאן הכל טוב ויפה, אבל כולנו יודעים "שלא כל הנוצץ זהב". ישנם מקרים רבים שאני מגיע ללקוחות שנכוו מספקי ענן ומעוניינים לחזור חזרה אחורה להקמת חוות שרתים פרטית אצלם בארגון.
מקרים כאלו נובעים לרוב, לצערי, מחוסר מיקוד והבנה של ספקי הענן את צרכי הלקוחות שלהם (נגעתי בזה במאמר הקודם שלי)

שלב ב'

בבואכם לבחור את ספק ענן הנכון עבורכם, עליכם לשים את הדגש על מספר נושאים חשובים:

 1. מהו הניסיון שיש לספק הענן שלי עם לקוחות דומים לי
 2. האם תשתיות הענן שהוא מציע לנו יציבות ומוכרות
 3. האם מדובר בענן פרטי, שהיה זמין רק לי? (פתרון יקר כלכלית) או ענן ציבורי?
 4. האם הספק נותן מערכת תמיכה טכנית זמינה ומקצועית? אגלה לכם סוד קטן, תקלות תמיד יהיו, אנחנו מדברים כאן על טכנולוגיה. השאלה היא, האם ספק הענן שלי ידע לעמוד לצידי, במקרה של תקלה ולטפל בה בצורה מקצועית יעליה ומהירה?
 5. האם הספק מציע מגוון רחב של פתרונות בנוסף לענן?

מנסיוני הקצר, מתן שרותי ענן דורש התמקצעות ופוקוס עסקי וטכנולוגי. חשוב להבין עד כמה ספק הענן שלכם מתמקד בפתרונות הליבה שלו, במתן שרותי ענן.

 1. האם כל ההוצאות ידועות לכם מראש? כמה חשבונית החודשית שלו מובנת לכם ואתם לא מופתעים בסוף כל חודש מחשבון הענן שלכם.
 2. הסמכות ורגולציות שהספק מחזיק. יש לוודא כי הן תואמות לדרישות המערכת
 3. מה ה-SLA שהספק מתחייב עליו?
 4. האם תשתית הענן גמישה עבור צרכי הארגון? הכוונה לגמישות תפעולית ויכולת להכניס שינויים שמותאמים לצרכים שלנו כלקוחות.
 5. מהי תשתית אבטחת המידע שהספק מציע?
 6. האם אתם נאלצים להתחייב על שעות עבודה ארוכות? ספקי ענן לא נוטים לבקש התחייבות מעבר לשעה אחת.
 7. איפה ממוקם הענן של הספק שלכם, האם בחו"ל או בארץ? יש לכך חשיבות גדולה אם האפליקציות שלכם דורשות latency נמוך.

 

שלב ג'

נקודה חשובה נוספת בבחירת ספק ענן היא הכדאיות הכלכלית. רבות נכתב, סופר ונאמר על כך שהענן הוא פתרון יקר ולא כלכלי. רובם נכתבו ע"י ספקי החומרה של העולם הישן, שלפני כ10 שנים "זזה להם הגבינה" ומאז הם הורידו באופן משמעותי את מחירי החומרה שלהם, רק בשביל לשמור על פסי היצור שלהם. היום אנו עדים לכך שרובם כבר הצטרפו למהפכת הענן ומספקים פתרונות ענן בעצמם. לדומה, פתרון ה-GreenLake של חברת HPE. אם הם הבינו שהענן כאן כדי להשאר, חשוב שגם אתם תבינו זאת.

 

אני טוען שסביבת ענן שמנוהלת נכון יכולה להיות גם כלכלית. אני רואה לקוחות רבים שנמצאים בענן מעל שנה שנתיים, מנהלים נכון את משאבי הענן שלהם. הם יודעים מתי לכבות ומתי להרים משאבים.  פתרון ענן שיודע לתת לכם כלקוחות עצמאות באופן ניהול משאבי הענן שלכם ,הוא פתרון כלכלי שיכול גם לחסוך לכם כסף רב בהקצאת משאבי מחשוב לארגון שלכם. לכן חשוב, בבואכם לבחור תשתית וספק ענן, לוודא כי אתם יכולים לשלוט במשאבים שלכם.

שלב ד'

אם עדיין קיים בכם חשש לעבור לענן, כמובן שניתן להטמיע את התשתית באופן מדורג ומתון, מה שאנחנו קוראים לו היברידי. המלצתי היא לבחון מה הם הסביבות הפחות קריטיות לארגון ולהתחיל איתן. ניתן להעביר תחילה את סביבת הגיבוי, ולקבל מספק הענן שלכם שרותי גיבוי בענן.

DRaaS מותאם לסביבת ענן הוא אחד המבוקשים ביותר היום, בעיקר בשל המצב. ניתן לקבל בענן מגוון של פתרונות התאוששות מאסון שהיו גם יעילים מאוד וגם חסכונים לארגון. אפשר להתחיל ולהעביר את סביבת ה-DMZ שלכם לענן ולחסוך לכם את "כאב הראש" בניהול של הסביבה הזו. כמו כן גם את סביבות הדואר האלקטרוני, שכבר מזמן הועלו לענן עם פתרונות מתקדמים מבית Microsoft או Google.

כמו כן, ניתן להתחיל לעבוד בענן עם סביבות פיתוח ובדיקות, אלו סביבות דורשות משאבים גבוהים לתקופה מוגבלת. לקוחות הקצה שלכם, שמורגלים לחכות כמה חודשים על מנת להעלות פרויקטים חדשים, יוכלו לקבל ממכם היום סביבות מחשוב מידיות ללא עיכובים, בזמינות ואיכות גבוהה.

לסיכום:

אם כבר החלטתם לטעום ולהתנסות בעולמות הענן, ישנם כמה כללי יסוד שחשוב להבין והטמיע אותם,

זאת על מנת שהכניסה לעולמות הענן, תהיה חלקה עד כמה שניתן.

לא נותר לי אלא, לאחל לכם בהצלחה וכמובן שאם תצטרכו עזרה, אני והצוות המקצועי של MedOne עומדים לרשותכם.