מהפכת המידע שכולנו עוברים מאז פריצת המחשב האישי ומאוחר יותר האינטרנט אינה יודעת שובע וממשיכה לפתח מוצרים ושירותים חדשים שלא רק מוסיפים נדבך חשוב לחיינו האישיים, אלא גם משדרגים עסקים, מגבירים יעילות ומשפרים את השורה התחתונה.

אחת המגמות המשמעותיות של השנים האחרונות בתחום זה היא מחשוב ענן.

מחשוב ענן הוא שירותי מחשוב שאנחנו מקבלים דרך מחשב אליו אנחנו מחוברים דרך האינטרנט. במקום שנאגור אצלנו את כל המידע ונרכוש שרתים ומוצרים רבים, אנחנו שוכרים את השירותים.

בשנה האחרונה מכירות מוצרי ושירותי מחשוב בענן הכפילו את עצמם, והציפייה היא כי המגמה הזו רק תלך ותאיץ בשנים הבאות. בדומה, חברות מחשוב ותיקות שלא משכילות להתאים את עצמן למציאות הדיגיטלית החדשה נותרות מאחור. IBM, למשל, נבנתה לפני כ-100 שנה כחברת חומרה המוכרת ציוד מחשוב כבד, לא נכנסה לשוק הענן בצורה אופטימלית ומתכווצת זה 13 רבעונים רצופים. בדומה, עסקים שלא עוברים בעצמם לשירותים בענן דנים את עצמם להתנהל בפחות יעילות מהמתחרים שלהם.

אז מה היתרונות של מחשוב בענן?

גישה מכל מקום

החזון של מחשוב ענן הוא משתמשים המחוברים לכל שירותי המחשוב שלהם באמצעות הרשת, כמו שאנחנו מחוברים לרשת חשמל. אנחנו לא זקוקים לשקע הספציפי שלנו, אלא יכולים להשתמש בכל השקעים, בבית, בעבודה, בבית המלון או בבית הקפה.

המחיר

אחד היתרונות המשמעותיים הוא כמובן: המחיר! ציוד מחשוב ותוכנות תשתית, והטיפול והניהול שלהן, עולה כסף רב. עסקים קטנים לא יכולים להרשות לעצמם להוציא את הסכומים האלה ולכן מתפשרים על שירותי המחשוב שהעסק נשען עליהם, ועסקים גדולים הזקוקים למשאבי מחשוב רציניים נאלצים להוציא עליהם סכומים גבוהים.

שירותי מחשוב בענן מחלקים את העלות הזו על פני זמן, ואין הוצאות מיותרות שכן ניתן לשלוט ברמת דיוק מקסימלית על משאבי המחשוב הדרושים, לווסת עתות עומס ותקופות רגועות ולצמצם את ההוצאה. רבים מהמוצרים בשוק גם מגיעים Ready made עם פיתוחים ויישומים מתקדמים שלא צריך לפתח מההתחלה.

מוצרים ושירותים מתקדמים

מכיוון שרכישת תוכנות היא עניין יקר, עסקים רבים התפשרו בנושא ורכשו את המינימום ההכרחי, ו-ויתרו על תוכנות משלימות שהיו יכולות לסייע להן רבות. דרך הענן המשתמשים מקבלים חבילות גדולות יותר בעלות חודשית לא גבוהה, ויש לעסקים כיום גישה גם לשירותים המתקדמים ביותר, מהם לא היו נהנים שלא דרך הענן.

גיבוי

כנראה שהמשאב החשוב ביותר עבור כל עסק הוא המידע העסקי: פרטי הלקוחות והעסקאות, הבירוקרטיה, דו"חות פנימיים ועוד. כאשר המידע הזה נמצא במקום אחד בלבד, השרת שלנו, קיים סיכוי שתקלה תמחק אותו לעד, והעסק שלנו יקבל מכה אנושה. מחקרים מראים שעסקים שמאבדים את המידע העסקי שלהם נאלצים לסגור את הבאסטה ברוב הגדול של המקרים, לאחר מספר שנים לא רב. אחד היישומים הפופולריים ביותר במחשוב ענן הוא גיבוי – כל המידע העסקי שלנו נמצא גם אצלנו על המחשב וגם בענן, עם עדכונים אוטומטיים בכל רגע, אנחנו יכולים לשון בשקט שאנחנו מוגנים גם במקרים של תקלות או אסונות.

בשורה התחתונה, השינויים הטכנולוגיים מצביעים על הכיוון אליו צועדת הכלכלה העולמית. כשם שחברות כמו קודאק לא ידעה להתמודד עם כניסת התמונות הדיגיטליות, כך קרה גם לחברות נוספות שלא ידעו להטמיע את הטכנולוגיה בזמן. טכנולוגיית הענן היא עוד חוליה בשרשרת הזו, כך שעסקים שנכנסים למחשוב בענן יודעים שהם זורמים על הגל הנכון, בזמן הנכון ויכולים לשדרג רבות מהפעילויות העסקיות שלהם, עכשיו וגם העתיד. בהצלחה!